Aktuality

Společné soutěže SmOP a GOZBALL

Po loňském zkušebním ročníku společných česko-polských soutěží, letos nabírá vzájemná spolupráce na intenzitě. Po předběžném jednání v Ostravě proběhlo v únoru v polských Zorách důležité jednání zástupců polských klubů a zástupců SmOP ČBA a GOZBall (Hornoslezský svaz baseball a softballu). 

Během setkání byla podepsána dohoda mezi oběma stranami v níž se zavazují, mimo jiné, k organizaci společných soutěží v mládežnických kategoriích včetně školení trenérů a rozhodčích a další spolupráci v oblasti rozvoje baseballu a softballu v regionu.

V průběhu jednání podrobně projednány následující témata:

Během setkání byli na polské straně zvoleni koordinátoři soutěží pro každou věkovou kategorii. Následně byla vytvořena termínová listina společných soutěží a probíhala společná tvorba rozpisů jednotlivých soutěží. Vzhledem k rozdílným termínům národních turnajů na české a polské strany to nebylo vždy jednoduché. Nicméně na obou stranách byla vidět značná vůle pro nalezení společných východisek. V březnu již rovněž proběhlo na polské straně první školení rozhodčích a začátkem dubna spustil Gozball své webové stránky s adresou www.gozball.pl, na kterých lze nalézt nejen tabulky a rozpisy soutěží s nominacemi rozhodčích, ale také soupisky hráčů a kontakty na týmy, hřiště a koordinátory jednotlivých soutěží.

Letošní “zemětřesení” kategorií přineslo hned několik novinek ve společné soutěži. V kategorii kadetů U15 sice došlo ke sjednocení ročníku na polské a české straně. Nicméně je potěšující zprávou je, že polské týmy byly schopny akceptovat také náš posun kategorií U13, U11 a U9, které nejsou oficiálními kategoriemi v Polsku. Velkou novinkou je soutěž přípravek U7. S mottem: “Baseball pro radost” se bude hrát zjednodušený t-ball (beeball) s kaučem na první metě, který částečně eliminuje příhozy začínajících hráčů. S odpalem se postupuje pouze o jednu metu a na domácí metě se neautuje (není zde třeba hráče). Díky nižšímu počtu hráčů (min.5) má hra větší intenzitu a zapojí se do ní všichni. Stručná pravidla najdete zde: http://www.baseball.cz/download/2015/BASEBALL_PRIPRAVEK.pdf. Soutěž přípravek je v rámci strategie rozvoje podporována ze strany ČBA. Všechny týmy do 7 let přihlášené v oblastních soutěžích mohou na sekretariátu (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) žádat finanční podporu na trenéra, hřiště a baseballový materiál. Mimoto je ze strany STK rovněž podporována soutěž U9.

Do jednotlivých soutěžních kategorií jsou nyní přihlášeny tyto české a polské týmy:
S oficiálním názvem Moravsko-Śląska liga U15, U13 a U11 se budou hrát na jaře dlouhodobé soutěže, kde každý tým odehraje 12 zápasů. Tyto soutěže budou pro české týmy současně oblastním přeborem s postupem nejvýše umístěného českého týmu na MČR. Další novinkou bude podzimní Moravsko-Śląsky pohár U15, U13 a U11, kterého se budou účastnit všechny týmy z ligy. Pohár bude mít samostatného vítěze, nicméně zde dojde také k vyhlášení celkových výsledků ligy. Moravsko-Śląska liga U9 a U7 bude potom probíhat na společných turnajích na jaře i na podzim.

Vytisknout